Czyszczenie rynien i mycie dachu pomaga w utrzymaniu całościowej estetyki budynku. Czysty dach i drożne rynny to również czysta, i pozbawiona uszkodzeń elewacja. W ten sposób cały budynek zyskuje – właściciel nieruchomości oczywiście też, głównie estetykę budynku i pieniądze, które z czasem musiałby wyłożyć na wymianę rynien i naprawę elewacji.

Sprawdzanie drożności rynien powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. To właśnie wtedy rynny są pozapychane gnijącymi liśćmi i patykami i gałęziami, które przywiewa jesienny i zimowy wiatr. Dach należy myć co kilka lat, ale to wszystko zależy od dodatkowych czynników środowiskowych.

Zacznijmy od rynien

Rynny muszą być drożne, aby prawidłowo odbierać spływającą z dachu. Jeśli są zapchane, tworzą się zatory, a deszczówka znajduje inne ujście, spływając po elewacji. W ten sposób w ścianach powstają pęknięcia, a dodatkowo z czasem elewacja zmienia kolor i może porastać grzybem.

Dlatego należy przynajmniej raz w roku sprawdzać, w jakim stanie znajdują się rynny. Warto również to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie, która wykona przegląd w bezpieczny sposób, zarówno dla ludzi jak i dla rynien. Jest to bardzo ważne, ponieważ podejmując się takiej pracy należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Profesjonalne firmy dysponują odpowiednim sprzętem i wyszkoleniem, a w razie potrzeby mogą użyć np. podnośnika koszowego. Działanie ze zwykłą drabiną na własną rękę może skończyć się bardzo źle. Drabina potrafi osunąć się po śliskiej rynnie bardzo szybko, czego doświadczył mój sąsiad, łamiąc przy okazji biodro.

Mycie dachu

Dach należy myć co kilka lat. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu położona jest nieruchomość. Las, pola, bliskość zakładów przemysłowych, rodzaj dachu (skośny, poziomy), czy wreszcie materiał, z którego wykonany jest dach – to wszystko ma wpływ na osadzanie się zabrudzeń, sadzy, mchu i grzybów.

Mycie dachu wykonuje się przy użyciu odpowiedniej chemii oraz wody pod ciśnieniem. Umyty dach należy zabezpieczyć specjalnym polimerem, który ochroni jego powierzchnię przed powstawaniem podobnych zabrudzeń w przyszłości. Jeśli planujemy również umyć elewację, ważne jest to, aby mycie dachu wykonać najpierw. W następnej kolejności umyjmy elewację, a dopiero potem możemy posprzątać budynek dookoła (umyć np. kostkę brukową).

Mycie dachu należy powierzyć profesjonalnej firmie. Tylko fachowcy dysponują odpowiednimi narzędziami i będą w stanie bezpiecznie umyć dach, wybierając odpowiednią technikę – alpinistyczną bądź przy użyciu podnośników. Dzięki temu odświeżysz swój dach i pozbędziesz się zabrudzeń, które nie spłyną wraz z deszczem po elewacji.

Jeśli jesteś zainteresowany myciem dachu lub czyszczeniem rynien, skontaktuj się z nami!