Odśnieżanie wydaje się sprawą bardzo prostą – i rzeczywiście taką jest, jeśli odśnieża się własne podwórko. Sprawa robi się jednak bardziej skomplikowana jeśli mówimy o odśnieżaniu na większą skalę – w przypadku wspólnot mieszkaniowych, kompleksów biurowych, czy wręcz ogromnych terenów przemysłowych. W tym artykule postaramy się poruszyć kilka kluczowych aspektów dotyczących odśnieżania.

Strona prawna

Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli wzdłuż nieruchomości znajduje się chodnik, to odśnieżanie go należy do obowiązku właściciela posesji. Identycznie wygląda sprawa dróg wewnętrznych, parkingów, a także nawisów lodowych zwisających z budynków. To właściciel musi zadbać o odśnieżanie, w przeciwnym razie może ponieść konsekwencje. Chyba najmniej dotkliwą jest mandat w wysokości 500 złotych. W grę wchodzi również ukaranie przez sąd, ale to jeszcze nic w porównaniu z odszkodowaniem, jakie musi wypłacić właściciel osobie, która doznała wypadku na skutek zaniedbań związanych z odśnieżaniem. W skrócie – jeśli jesteś właścicielem parkingu i nie zadbasz o usunięcie lodowiska, na którym ktoś się przewróci i – przyjmijmy czarny scenariusz – złamie sobie kręgosłup – będziesz płacić mu nawet dożywotnią rentę. W porównaniu z tym wydatki związane z odśnieżaniem wydają się warte poniesienia.

Odśnieżanie – co trzeba wiedzieć?

Pługi, piaskarki, łopaty, sól, chlorek, piasek – to podstawowe narzędzia w walce ze śniegiem. Cena odśnieżania placów zależy od dwóch czynników – powierzchni oraz wywozu śniegu (niektórzy zleceniodawcy chcą wywozu śniegu, innym nie przeszkadza stworzenie miejsca składowania śniegu u siebie). Oczywiście inaczej odśnieżanie wygląda na placu, a inaczej na wysokości.

 

Z dachami jest inaczej – przede wszystkim zaniedbania w odśnieżaniu prawie na pewno będą kosztowały nie tylko zdrowie ludzi, ale nawet życie – czego przykładem choćby zawalenie się hali w Katowicach w 2006 roku. Śnieg na dachu jest niebezpieczny – jest ciężki, a przy tym trudno stwierdzić ile naprawdę waży śnieg na dachu w warunkach przeplatających się mrozów i odwilży. To samo ma zastosowanie w zakresie odśnieżania rynien oraz nawisów i sopli lodu – choć tutaj gołym okiem można stwierdzić, że nawis może w każdej chwili oderwać się i zlecieć na dół.

 

Cena odśnieżania dachu jest bardziej złożona niż cena za odśnieżanie placu. Główne czynniki, które mają na nie wpływ to:

  • strefy zrzutu
  • powierzchnia
  • rodzaj pokrycia
  • rodzaj dachu, np. płaski, skośny, z dużym spadem, itd.

W tym miejscu warto podkreślić, że warto wybierać doświadczoną firmę – dysponującą najlepszymi specjalistami z aktualnymi uprawnieniami, ubezpieczeniem OC i najlepszym sprzętem. Tylko taka firma gwarantuje, że usługa zostanie wykonana szybko, sprawnie i bez wypadków przy pracy.

 

Wywóz śniegu

Zamawiając usługę odśnieżania, warto od razu zaznaczyć, czy interesuje nas usługa wywozu śniegu, czy nie. Ma ona bowiem wpływ na ostateczną cenę wykonywanej pracy. Jeśli klient dysponuje dużym placem, to często decyduje się przeznaczyć jego część na stworzenie „śnieżnego magazynu”, a jeśli, co najczęściej się zdarza – nie ma miejsca i nie chce kłopotu z odwilżową powodzią, firma wykonująca
usługę odśnieżania może wywieźć śnieg na swoje składowisko śniegu.

Różne formy współpracy

Najczęściej spotykane formy współpracy to odśnieżanie interwencyjne – czyli jednorazowe, albo odśnieżanie oparte na umowie o współpracy. W Nostromo mamy trzy podstawowe kategorie współpracy:

  • abonamenty miesięczne, w ramach których oferujemy zapewnienie gotowości naszych pracowników jak i sprzętu do odśnieżenia kiedy tylko będzie taka potrzeba, a każde odśnieżanie rozliczane jest według umówionej wcześniej stawki. Klient otrzymuje zapewnienie, że w razie potrzeby nie pozostanie sam z problemem,
  • ryczałty, czyli w ramach stałej opłaty miesięcznej zapewniamy odśnieżanie bez dodatkowych i ukrytych opłat. Są zazwyczaj wyższe od abonamentów, ale Klient otrzymuje zapewnienie, że bez względu na ilość opadów i oblodzenia nie wyda więcej niż indywidualnie ustalona kwota takiego ryczałtu,
  • odśnieżania interwencyjne, czyli „jednorazowe”. W takim modelu współpracy Klient płaci wyłącznie za zrealizowane odśnieżanie.  Doświadczenie pokazuje jednak, że Klienci decydujący się na taki model współpracy, często przechodzą w kolejnych sezonach na abonament lub ryczałt. Spowodowane jest to tym, że w modelu interwencyjnym żadna firma nie jest w stanie zagwarantować dostępności pracowników i sprzętu na chwilę po wystąpieniu opadów śniegu i Klient ryzykuje ewentualny przestój lub utrudnienia w codziennej działalności.

Tutaj przeczytasz więcej o naszej ofercie i przeprowadzonych realizacjach.