W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody. Od 27 stycznia wnioski o wycinkę drzew będzie można składać również online, a gminy przyjmą taki wniosek. Będzie nie tylko szybciej, ale wytniemy też więcej drzew. To nie koniec zmian.

Kolejną jest bowiem jednolity wzór wniosku o pozwolenie na wycinkę drzew. Niedługo ma zostać udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej. Uwaga — ujednolicenie ma jednak nie obejmować wniosków w formie papierowej dostępnych w gminach. Złożenie wniosku pozostanie bezpłatne. Wycięcie drzewa z własnej działki ma być szybsze i pozbawione wielu barier administracyjnych, a sama lista drzew, które będzie można wyciąć bez zezwolenia, obejmie więcej gatunków.
We wniosku o wydanie pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów musisz podać:

  • dane teleadresowe wnioskodawcy,
  • adres nieruchomości,
  • dane ewidencyjne nieruchomości,
  • przyczynę zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu,
  • termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu,
  • czy zamierzone usunięcie drzewa lub krzewu wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • nazwę gatunku drzewa lub krzewu,
  • obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm: w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni lub obwód każdego z tych pni, gdy nie posiada na tej wysokości pnia – obwód mierzony bezpośrednio poniżej korony,
  • wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew.

Wzory wniosków znajdują się m.in. na stronach internetowych urzędów miast lub gmin.
Po złożeniu wniosku skontaktuje się z Tobą urząd, a następnie pracownik urzędu wykona wizję lokalną na działce. Sprawdzi, czy usunięcie drzewa lub krzewów nie narusza zakazów obowiązujących odnośnie do chronionych gatunków roślin, czy zwierząt. Oprócz tego zmierzy również drzewa i krzewy przeznaczone do wycinki.

W ciągu 14 dni od wizyty urzędnika możesz dostać decyzję odmowną. Decyzja o sprzeciwie wysyłana jest pocztą. Wówczas nie możesz usunąć drzewa.

Jeśli jednak dostaniesz decyzję pozytywną, to w dokumencie otrzymamy dodatkowo ważne informacje, lub wytyczne, które trzeba spełnić — informację o wysokości opłaty, konieczności wykonania nasadzeń, czy terminie samej wycinki.
Wycinki NIE MUSISZ zgłaszać m.in., gdy:

  • Drzewa lub krzewy zostały złamane, wywrócone przez wypadek lub np. przez wichurę, Gminę powiadamy tylko o zamiarze wycinki drzew.
  • Drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego. 
50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew,
  • Są to drzewa i krzewy owocowe (chyba że rosną na terenach nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków)
    Jeśli zaś drzewo jest pomnikiem przyrody, rośnie na terenie obszarów chronionych lub jest siedliskiem chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów, to potrzebujemy specjalnego zezwolenia.

W Sejmie ważą się też losy kolejnych zmian, które dotkną głównie miast. Bez pozwolenia mają być wycinanie drzewa (topole, wierzby, klony jesionolistne i srebrzyste) do 100 cm obwodu (obecnie 80 cm).