Mycie okien w wieżowcach, wycinka drzew, odśnieżanie dachów skośnych i z utrudnionym dostępem – to najczęstsze przykłady prac na wysokości, które otrzymują alpiniści. To właśnie przebywanie na wysokości sprawia, że trzeba zachować przy niej szczególną uwagę. Ma ona również wpływ na koszt ich wykonania, ale na cenę i szybkość wykonania usługi składają się również inne elementy. Jakie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Istnieją dwa podstawowe typy prac na wysokości – prace związane z użyciem technik alpinistycznych bądź podnośnika koszowego i prace z użyciem tradycyjnego rusztowania. Bez wątpienia tańsze są te pierwsze. Dlaczego?

Alpiniści lub podnośnik koszowy vs. tradycyjne rusztowanie

Po pierwsze, przy wykorzystaniu technik alpinistycznych lub podnośnika koszowego, nie potrzeba żadnych rusztowań. Nie ma więc kosztów związanych z ich wypożyczeniem i rozstawianiem. Nie zapominajmy również o czasie – rozstawienie i złożenie rusztowania zajmuje cenne godziny, a czasami nawet dni. Na coś takiego często nie można sobie po prostu pozwolić. Warto pamiętać, że alpiniści są mobilni i mogą łatwo dotrzeć w trudnodostępne miejsca. To nie bez znaczenia, ponieważ zdarzają się miejsca, gdzie zwyczajnie nie ma na tyle stabilnego podłoża, aby rozłożyć takie rusztowanie, lub podjechać pojazdem wyposażonym w podnośnik. W końcu, przyczyną, dla której to alpiniści bądź operator podnośnika najczęściej wykonują prace na wysokości jest to, że obiekt może normalnie funkcjonować w trakcie usług. To wielka zaleta – praca toczy się normalnym trybem, nie trzeba przeorganizować parkingów, podwórza, itd. na potrzeby wykonywanej
usługi.

Oczywiście, są usługi, które mogą być wykonane tylko z wykorzystaniem podnośnika. To miejsca, w których niemożliwe jest założenie stanowiska alpinistycznego, bądź te, gdzie trzeba bardzo często takie stanowisko przesuwać.

Kluczowa pogoda

Mówiąc o pracy na wysokości warto wspomnieć także o tym, że branża wysokościowa jest bardzo zależna od pogody. Niektóre czynniki, takie jak wiatr uniemożliwiają wykonanie prac. Dlatego zamawiając usługi alpinisty warto pamiętać o tym, aby brać pod uwagę prognozowaną pogodę.

Typowe zlecenia

Przejdźmy teraz do najczęstszych zleceń prac na wysokości. Chyba najbardziej popularnym jest mycie okien. Widzimy to na rynku trójmiejskim, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat zbudowano dziesiątki biurowców. Jest to duży rynek i wśród takich biurowców znajdujemy
często swoich stałych klientów. Następne w kolejności są wycinka drzew (podcinanie gałęzi, pielęgnacja koron drzew), oraz czyszczenie rynien. Jest ono często zaniedbywane przez administratorów budynków, którzy zapominają, że zapchane rynny bywają przyczyną wielu poważnych problemów. Droga od zwykłej niedrożności rynny do zacieków powodujących przebarwienia i nieszczelności w elewacji nie jest wbrew pozorom tak długa. Wielokrotnie dostajemy zlecenia związane z naprawą rynien, które odrywają się z mocowań, gdyż zalega w
nich dużo zabrudzeń namakających tygodniami i tworzących duże obciążenie.

Częstymi usługami realizowanymi na wysokości są również montaże reklam i konstrukcji, a także zabezpieczanie elewacji. Prace, które zależą od sezonu to odśnieżanie i mycie dachów, usuwanie sopli.

Co jeszcze musisz wiedzieć jako Zleceniodawca?

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz z punktu widzenia Zleceniodawcy – ubezpieczenie OC firmy podejmującej się wykonania zlecenia. Z pracami na wysokości wiąże się zawsze zwiększone ryzyko. Ryzyko to dotyczy zarówno wypadków na wysokości jak i uszkodzeń budynków, elewacji, elementów konstrukcji. Doświadczeni specjaliści potrafią sobie z tymi zagrożeniami radzić, a przede wszystkim im zapobiegać. Mimo wszystko, w trosce o zabezpieczenie interesów Klienta, firma wykonująca usługi związane z pracami na wysokości, powinna posiadać wykupione ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Zamawiający, przed wybraniem wykonawcy, powinien sprawdzić do jakiej kwoty wykonawca jest w stanie bez żadnych problemów pokryć ewentualne szkody.

Grupa Nostromo posiada ubezpieczenie OC pozwalające zabezpieczyć Klienta do wysokości 1 500 000 zł.

Jesteś zainteresowany ofertą prac na wysokości? Zobacz nasze realizacje i pełną ofertę!